ZÁKLADY DOBRÉHO & ÚSPĚŠNÉHO BLOGU

by - pondělí, března 20, 2017

Původně jsem měla v plánu nazvat tento článek Design, základ blogování, ale když jsem si psala body, které chci zmínit, najednou se netýkaly jen designu, ale blogu všeobecně. Dovolte mi tedy v dnešním článku objasnit, co mi na blozích vadí, irituje a proč vlastně neoplácím komentáře všem.


Písmo, barva a úprava článků

Font, jakým budete psát články, je jedím z nejhlavnějších. Písmo by mělo být čitelné, černé nebo tmavě šedé a zřetelné, čili ne moc velké a ani ne moc malé. Doporučuji se pohybovat ve velikostech 10 - 12.5 pixelů. Stejně tak by měly být články zarovnané do bloku. Nejvíc mě dokáže odradit, když narazím na blog, kde má uživatel font Comics Sans v červené barvě, aktivní odkazy má v zelené a odstavce mu v článku lítají, kam se jim zachce.

Pravopis

Když píšete článek, nezapomeňte na pravopis! Neříkám, že musíte psát spisovnou češtinou, klidně pište tou hovorovou, ale nezapomínejte na čárkyi/ymně x mě a taky na významy slov. Třeba, že slovo tip a typ je úplně něco jiného, stejně tak kdoví x kdo ví, nebo proto x pro to. Dohromady se také píšou slova jako bůhvíco, jakbysmet, budižkničemu. Čárky se píší před základními spojkami že, protože, ale, aby a nikdy se nepíše před slovem aneb! A že přijdu je s krátkým i. Jo a ještě, Nivea a Ikea jako žena. Takže to znamená, že jste jeli do Ikey, že máte mast od Nivey a podobně.

Kopírování článků

Lidi, můžete mi říct, proč na svůj blog kopírujete články? Vždyť to je váš blog. Máte světu sdělit to, co chcete vy a ne to, co si mohu přečíst kdekoliv na internetu. Je sice hezké, že uvedete zdroj, ale co z toho, když se v podstatě nic nového nedozvím a nedozvím se také nic o vás... K čemu mi, tím pádem je, číst takový blog?

Klikačky v menu

Kdo tohle zlo vymyslel, to nevím. Jedna klikací ikona se dá přežít, ale když vám na blogu bliká takových ikon třicet...

Obrázky

Snažte se, aby vaše fotky byly kvalitní. Neříkám, že musíte mít zrcadlovku, stačí, když budete mít fotky, které nejsou rozmazané a jejich kvalita bude vypadat jako kvalita. Pokud váš mobil tak dobře nefotí a fotky se vám nelíbí, klidně použijte nějaké z weheartit nebo Pinterestu. Také bych chtěla upozornit na velikost obrázků. Nikdy nenahrávejte obrázky ve velikosti, se kterou ho stáhnete ze zařízení do PC. Nejen, že se vám bude dlouho nahrávat do galerie blogu, ale když ho vložíte do článku, bude uživatelům déle trvat, než se jim načte a to je může od čtení článku odradit.

Design

O tom, že je design tou nejhlavnější věcí na blogu, se přít nebudeme. Pokud neumíte alespoň trošku zacházet s grafickými programy, není problém někomu napsat, aby vám design vytvořil. Konec kýčovitých obrázků a nadpisů v záhlaví! Nejvíc mě dokáže odradit design s koláží fotek, plno srdíček, rámečků... Však určitě víte, co mám na mysli. Design by měl být přehledný, jednoduchý a elegantní. Také bych asi volila bílou nebo nějakou světlou barvu, jako podklad stránky. Články se pak lépe čtou.

A když z výše zmiňovaných věcí u někoho na blogu narazím, tak se předem omlouvám, ale do čtení článků se ani nepustím. Proto také občas všem neoplatím komentář. Na blog najedu, ale když na mě tohle všechno vyskočí, automaticky dávám křížek.

You May Also Like

2 komentářů

 1. Tak teraz si vôbec nie som istá..lebo podľa mňa všetky tieto body spĺňam, no, možno niekedy trošku zlihá gramatika ale...ale stále nemám na svojom blogu komentár od teba. Tak ak by sa ti niečo nezdalo, môžeš mi poradiť čo s tým.
  Ďakujem.
  Inak veľmi pekný a užitočný článok!
  :)))

  https://laureysworldkitchen.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se článek líbí :) Na blog k tobě klidně kouknu a popřípadě napíšu, co udělat lépe :)

   Vymazat