MOVIE OR BOOK • ROMEO, JULIE A TMA

by - neděle, ledna 28, 2018

Je to pár dní, co jsem přečetla knihu Romeo, Julie a tma. Knížka si mě naprosto získala a nadchla mě - a to natolik, že jsem se musela podívat i na film, abych mohla porovnat, co je lepší a popřípadě doplnit to, co z knížky nebylo tak jasné. Filmy jsou dva, jeden černobílý z roku 1959 a druhý z roku 1997, kde hlavní roli ztvárnili Bára Seidlová a Tomáš Masopust; hrají zde ale třeba také Václav Postránecký, Stanislav Zindulka, Jiří Strach a Adam Novák. Pokud se tedy chcete dozvědět něco bližšího a hlavně to, jak je film s knihou podobný, s chutí do čtení! 


Kniha: Naprosté božstvo. Tak krásná a emotivní knížka! Nejprve jsem si přečetla první kapitolu, ale pak knihu odložila s tím, že se k ní časem vrátím. Když jsem ji po týdnu vzala opět do ruky, nemohla jsem přestat číst. Během dvou dnů jsem ji zhltla; příběh Pavla a Ester se mi vryl především do srdce. Díky tomu všemu jsem si uvědomila, jaké máme štěstí, že žijeme v dnešní době.

Hodně jsem se pak těšila na film. Ihned, co jsem knihu přečetla a zjistila jsem, že je dílo zfilmováno, mě ihned napadl tento článek.

Film: Jedno velké zklamání. A fakt nechápu, kde na csfd.cz nabral 61%. Film začíná od nějaké druhé - třetí kapitoly, vůbec tam není ukázáno, jak se Ester s Pavlem setkali, proč a kam ji schoval. Což si myslím, že je jedna z podstat celého díla. Film celkem trvá hodinu a čtvrt, po půl hodině jsem to už nevydržela a jen přetáčela. Hlavně jsem byla zvědavá na konec, který mě naprosto dostal. Dostal tím, že vlastně není podle knihy. Celkově jsem z filmu hodně zmatená a zklamaná. Neviděla jsem sice ten z roku 1959 - na ten se zkusím podívat později, ale tohle vydání bych určitě nedoporučovala. Možná, že kdybych viděla nejdříve film, reagovala bych jinak, ale jsem ráda, že to tak nebylo.

A vy jste tuto knížku četli? 

S láskou,
Elis ♥O čem kniha je - můj popis díla k maturitě: Pavel na lavičce v parku potká mladou dívku, která brečí. Ta holka se jmenuje Ester. Nejdříve si o ní myslí, že to je nějaká přecitlivělá holka, ale když uvidí žlutou hvězdou, kterou má našitou na kabátu, tak mu hned dojde, co je zač. Když mu řekne, že schválně zmeškala vlak do Terezína, rozhodne se, že jí pomůže a ukryje ji v pokoji vedle krejčovny, kde pracuje. Musí být ale potichu, zatahovat zatmění, aby na ni nikdo nepřišel a hlavně nesmí poslouchat rádio. Pavel za ní každý den chodí a potajmu jí nosí jídlo. Časem se do sebe zamilují a začnou spolu plánovat budoucnost. Jenže jednoho dne si Ester pustí rádio a zjistí, co se venku děje. Nařkne Pavla, že jí lže a bude chtít utéct. Ten se jí ale snaží vysvětlit, že tohle je právě ten důvod, proč jí lhal. Slíbil jí ale, že ji odveze na statek k tetě. Jenže to už nestihne. Rejsek jednoho dne začne vyřvávat, že je u nich v baráku židovská dívka, a že ji dostane pryč, protože kdyby na to přišli Němci, tak by je všechny zabili. Když se začne po dveřích od pokoje Rejsek sápat, tak Ester uteče do vedlejší místnosti, kde ji najde od spolupracovník od Pavlova táty a schová ji. Ta ale stejně uteče, protože nechce, aby Pavla a jeho rodinu zabili. Říká, že utíká za světlem. Toho si ale vůbec neužije, protože jakmile vyjde ven z tunelu, je zastřelena. Pavel se pak na druhý den jde podívat do pokoje, kde Ester byla, ale když uvidí, v jakém je pokoj stavu, je mu to všechno jasné. Nejdříve uvažuje nad tím, že to vzdá a zabije se taky, ale nakonec si vzpomene na Esteřina slova, ať to nevzdává. Knížka má otevřený děj a není úplně jasné, jak to s Pavlem a jeho rodinou dopadlo. To se možná dozvíme v díle Kulhavý Orfeus, které je jakoby pokračováním tohoto díla.

You May Also Like

22 komentářů

 1. Na tuto knihu si pamatuji z hodin literatury a jejich příběh se mi vryl pod kůži. Film jsem neviděla, ale knihu bych si klidně znovu přečetla. Doporučuji knihu Vyhnání Gerty Schnirch, která ilustruje podobný osud Němců při odsunech po skončení války.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tip, připisuji ji na svůj seznam knih, které se chystám přečíst :)

   Vymazat
 2. Taky bych chtěla umět číst knihy, nemám ten dar...poslouchám vše kolem a nevím co čtu :(

  www.lifemomlucy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud čtu knihu, která mě baví, nevnímám okolní svět :) Když čtu knihu, která je pro mě nezáživná, mám to úplně stejně.

   Vymazat
 3. Já nedávno četla Stařce a moře. To byla knížka, na kterou jsou takové rozporuplné názory, nicméně mně se moc líbila. A teď mám rozečteného Revizora. Mně se spíše líbí ten film (asi to bude tím, že tam prostě hraje Vlasta Burian), ale knížka taky docela jde. Ještě mi k maturitě zbývá asi 10 knih, tak snad to všechno stihnu přelouskat a udělat si deníky.
  Romeo, Julie a tma je jedna z nich, která na mém seznamu je. Ještě jsem ji ale nečetla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stařce a moře na seznamu nemám, ale Revizora ano. Mně zbývá taky okolo desíti knih, ale dala jsem si na seznam kratší knihy, abych je stihla všechny přelouskat :) Romeo, Julie a tma si určitě přečti, věřím, že tě chytne za srdce. Pokud vím, máš ráda Petr a Lucie; příběh je hodně podobný :)

   Vymazat
 4. Tuhle knížku jsme v povinné četbě neměli, ale už jsem o ní tolikrát slyšela, že po ní asi taky brzy sáhnu, ještě když jsem si teď přečetla tvou kladnou recenzi :). Mám ráda příběhy z doby světových válek, stejně tak filmy, ale dobrá nálada z toho určitě zaručená není no.. jinak doporučuju i Vyhnání Gerty Schnirch nebo Němci :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji přečti :) Má okolo 140 stran, za chvíli ji máš přelouskanou :) Vyhnání Gerty Schnirch už mám napsanou na seznamu knih, které bych si chtěla přečíst :) ... Už jen proto, že náš učitel se jmenuje Šnirch :D

   Vymazat
 5. Z téhle knížky jsem maturovala a jsem moc ráda, že jsem jí četla, ale film neviděla. Bohužel to občas takto dopadá. Přitom knížka byla fakt skvělá a díky ní mám maturitu :D!


  www.thewaybya.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem se o knížce učila ještě na gymplu a už tenkrát mě zaujala, jen jsem na ni postupem času úplně zapomněla, takže děkuju za připomenutí :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 7. Knížku si na tvé doporučení určitě někdy přečtu, každopádně to bude asi až v létě, protože teď se ze všeho můžu zbláznit :D

  http://s-hejvi.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Úplně tě chápu :D Taky mám plno knih, které bych si nejraději přečetla, ale nemůžu, protože maturitní četba má přednost :/

   Vymazat
 8. príbeh nepoznám, ale kniha je určite skvelá :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto mě nadchla :) A to já jsem vybíravá a jen tak se mi něco nelíbí :)

   Vymazat
 9. O knížce jsem nikdy neslyšela, v povinné četbě jsme ji neměli, ale vypadá hodně dobře :)

  OdpovědětVymazat
 10. O tomto filme som už počula, ale nepozrela som si ho. To čo si napísala, že o čom je kniha tak ma to veľmi zaujalo tak ako tvoj blog veľmi sa mi páči a preto dávam odber budem rada ak navštíviš aj ty môj. :)
  http://lifeforjul.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat