GENERACE YPSILON

25. března 2018
Taky jste si všimli, jak moc jsou dnešní mladí lidé neschopní? Generace Y, co nemusí nic a může všechno. Jenže právě to nic, co nemusí a oni to pokládají za jakousi volnost, grál či něco úžasného, je to, co v životě budou nejvíce potřebovat.

Umíte uvařit? Uklidit? Umýt okna? Máte doma nějaké povinnosti, které musíte plnit? Gratuluji. Pak právě vy můžete svým rodičům poděkovat, že na nich nebudete muset (až budete mít svou rodinu) lpět a budete šťastní (tedy, v rámci možností).

A teď se koukněte kolem sebe. Lidé, kteří doma nic nemusí. Všechno jim maminka strčí až pod nos. Obskakuje je. A takových lidí mi je upřímně líto. Říká se, že jaký si to uděláš, takový to máš. A pokud jim rodiče nenastavili žádné hranice, to už není naše věc, ale budou to pak oni a jejich „děti“, kteří budou brečet a bít se do hlavy, že to tenkrát neudělali jinak.

Moje kamarádka se má třeba stěhovat do bytu a neví, jak se zapíná pračka. Druhá kamarádka neví, že nemůže dát vše do myčky. Ta třetí dokonce ani neví, jak se zapíná vysavač a jak vypadá mop.

Koukněte se kolem sebe. Určitě o někom takovém taky víte.

Jen by mě zajímalo, proč? Proč takhle rodiče svým dětem „ubližují”? Moje babička v mém věku měla dvě děti, moje máma byla těhotná. Dovedete si představit, že byste teď měli mít rodinu a o vše se postarat? O sebe, o dítě, o partnera. Nedovedete, že? Ale víte, co vám řeknu? Mělo by to jít. Jde to! Protože když to šlo před dvaceti, čtyřiceti lety, proč by to nešlo i teď?

Pokládám si tedy stále dokola otázku: Proč je dnešní doba tak moc sobecká a lidé začínají být čím dál tím víc neschopní?

PS. Tímto článkem nechci na nikoho útočit; jen je občas fajn se nad tímto zamyslet.

S láskou,
Elis ♥


zdroj: unsplash.com

10 komentářů:

 1. Článek je naprosto super, líbí se mi, jak je upřímný. Mám na to dost podobný názor, i když já mám zase několik kamarádek, kdy jsou jejich rodiče schopní je seřvat za to, že nepověsily, nevyžehlily, neuvařily a neumyly celý dům za celou rodinu. To už jsou extrémy, kdy jenom koukám, jak to někdo dokáže přehnat. Mě doma nikdo moc nehoní - když si nevysaju, je to můj problém apod. Ale minimálně to umím...
  Kout světa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky patřím mezi ty, které dostávají věčně seřváno za to, že je špatně vytřeno a nesundáno prádlo ze sušáku :D Buď ráda za to, jaké to máš :)

   Vymazat
 2. Opravdu super článek! Já sama mám na to dost podobný problém. Určitě se nic nesmí přehánět do extrému. Ať přehnané uklízení, které se konalo hodně u nás, nebo zase, že děti nedělají vůbec nic. Stále mě překvapuje, že mé okolí se strašně moc diví. že umím vařit a postarat se o většinu věcí v domácnosti. Mladší ročníky (spíše tedy slečny) se diví, proč to jako dělám, že bych přeci neměla být žádná služka...Poznají to, až budou bydlet sami a nikdo za ně nic neudělá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem ráda, že tohle všechno dokážu :) Však život jim časem ukáže a my se budeme smát :)

   Vymazat
 3. Taky jsem nebyla kde jaká expertka, když jsem se před nedávnem odstěhovala od rodičů, ale ono to asi pak i tu samostatnost chce, aby ses sama všemu naučila, že tady u tebe maminka atd nebude při každé blbosti. To bych některým asi přála, aby konečně věděli, že nebudou jen sedět na zadku, ale něco pro tu domácnost i dělat.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky mám takové kamarádky, které jsou do života absolutně nepoužitelné :D Na druhou stranu ale já si taky neumím absolutně představit, že bych teď měla dítě...jsem na vysoké, bydlím na koleji a ani nemám žádnou polovičku, takže prostě ne

  Praguetales

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak určitě :) Ale znám i případy, kdy holčina nic neumí, nemá ani střední a má dvě děti :D

   Vymazat
 5. Moc s tebou souhlasím... nejvíc mě mrzí, že si pak ani takový lidé neváží práce druhých a berou ji jako samozřejmost. Někdy ani nejsou chopní poděkovat a naopak mají ještě plnou pusu keců. Jsme moc pohodlná a rozmazlená generace. Dneska ani nechápu, že jsou lidé, co nechtějí na brigádu během studia a první práci mají až po vysoké škole, to mi přijde také dost špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou prací máš naprostou pravdu. Pokud se dostanu na VŠ, chci ihned na brigádu. Už teď se koukám, co asi tak zhruba by šlo a co ne. Je to smutné :) Mám ve třídě holky, které v životě na brigádě nebyly a některým dokonce i rodiče platí za to, že doma uklidily :)

   Vymazat

@elisminarova