MŮJ POSLEDNÍ (MATURITNÍ) ROČNÍK NA STŘEDNÍ

14. června 2018
Článek, který jsem psala deset měsíců. Článek, který jsem měsíc co měsíc aktualizovala a dopisovala vše, co se stalo. A nyní nadešel jeho čas. Další čtyři roky života plné zážitků, slastí, ale i strastí, kterým mi však ale byla největší odměna a to je maturitní vysvědčení. Je to jen pár dní, co jsem oficiálně vyřazená ze školy a teď mě čeká nová životní etapa. Ještě ale, než za Obchodkou zavřu vrátka úplně, pojďte se se mnou kouknout, jak můj poslední rok na škole vypadal.

Prvák si pamatuji, jako by byl včera. Mám na sobě bordó tričko, džíny a světle hnědý kabát. Myslím si, jak jsem krásná, když mám každé obočí jinak namalované, brýle a vlasy s patkou. Hned z rána si píšu s nejlepší kamarádkou o tom, jak se děsím toho všeho nového a ona mě uklidňuje, že to nebude tak hrozné. Jenže teď je to jiné. Teď mám na sobě meruňkové tričko, černé kalhoty, křivák, patku jsem si už nechala odrůst a z domu vykračuji pravou nohou. Začíná se totiž psát školní rok 2017/2018 a to pro mě znamená jediné - maturitní ročník. Hned v prvním školním měsíci dostáváme instrukce ohledně toho, z kolika částí se skládá maturita z angličtiny, jak moc se budeme muset učit, jak málo bude času, jak máme minimálně chybět, jak to všechno uteče ... a hlavně - fotíme soutěžní fotku na stránku NaMaturák.cz a tablo.

Hned na začátku druhého školního měsíce zjišťuji několik faktůslohovky se píšou 11. dubna a didakťáky v rozmení 2. - 9. května; při pohledu na skripta z ekonomiky se mi dělá mírně mdlo a to se mám naučit jen dvě A4 - co budu dělat u maturity, to vážně nevím. Pokud chci vážně odmaturovat, budu muset na svaťák jet někam, kde není přístup k internetu, protože až nějak moc podezřele prokrastinuju (jím, čtu - samozřejmě, že ne povinnou četbu, cvičím - doufám, že alespoň budu mít postavičku jako lusk,...). Kromě mého zuření nad učením máme ve škole mimo jiné i studentské volby a já začínám pomalu pokukovat po šatech na maturiťák, který má být 24. února. V půli října taky vyhráváme první místo v facebookové soutěži NaMaturák.cz a začínáme řešit barvu šerp, kdy nakonec vyhraje zlatá s černým nápisem.


Listopad je poměrně hektický a kulturní měsíc. Nejen, že jsem zjistila, že ve škole musím zabrzdit, protože být všude sto procentní prostě nejde, ale také jsme se dozvěděli, že praktické píšeme okolo 16. dubna, a že slohovky z angličtiny se asi budou psát v jeden den se slohovkami z češtiny. Kromě plavání místo tělocviku, čtvtletky z matiky (kterou jsem kupodivu napsala na jedničku, i když jsem se v podstatě vůbec neučila), třídních schůzek, přednášky v "Komerčce" a divadelního představení 1984 od George Orwella, jsme konečně objednali i stužky a dozvěděli se, že nás v prosinci čeká Konkurz pro každého. Dostali jsme tedy za úkol napsal životopis s motivačním dopisem a připravit se na pohovor do fiktivní firmy. Ke konci měsíce jsme také vypsali přihlášku k maturitě a já si pomaličku začala zpracovávat maturitní otázky i do ekonomiky (kterou z celého srdce nesnáším!).

Na začátku prosince nám došly šerpy. Ale to bychom nebyli my, aby se to neobešlo bez menších problémů a faux pass. No a tak jsme při rozbalení krabice zjistili, že místo 18 ks Maturantka 2018 a 6 ks Maturant 2018, to došlo naopak. Kromě toho taky zjišťuji, že šaty, které jsem si vybrala na maturiťák, nikde nemají a pro mě tak nastává drama s názvem Žádné jiné šaty se mi nelíbí, půjdu asi v pyžamu. Ale abych nebyla jen u toho negativního, tak jsme také vyrazili na vánoční trhy do Vídně. Konkurz pro každého nakonec nebyl taky úplně tím nejhorším. U dvoudenního projektu, kdy jsme měli za úkol ručně (bez programu) účtovat firmu, jsme se ale docela zapotili. Taky jsem se konečně rozhýbala a zjistila si pořádné a hlavně potřebné informace o výškách, na které chci jít. Nakonec jsme vše zakončili vánoční "besídkou", já si domluvila na začátek ledna půjčovnu a taky si zamluvila termín u kadeřnice a kosmetičky.


Hurááá, došly šerpy a stužky. Tentokrát to je všechno okay, ale doma to začíná být zase na hlavu a já to přestávám zvládat ve škole. Myšlenkami lítám někde jinde, nedokážu se soustředit, naučit. A to jsem si řekla, jak se tento měsíc do učení pořádně opřu, abych ty přebývající dvojky opravila - no, nepovedlo se a tak mi o dvě dvojky uteklo vyznamenání. Do toho všeho ještě dostávám dvě neomluvené hodiny z tělocviku a za to napomenutí třídního učitele. Na střední to je už moje druhé napomenutí - ve třeťáku jsem dostala jedno za to, že jsem utekla na obědy. Jo, nejsem žádný anděl. Do prodeje už jdou lístky na ples, který nám bude bude moderovat Lukáš Kobza (vůbec nemám páru, kdo to je) a všichni nás přemlouvají, abychom udělali na plese nějaké vystoupení. Jo a taky si začátkem měsíce vybírám šaty proto, aby mi poslední lednový den řekli, že je vlastně nemám.

Sháním na poslední chvíli šaty, objednávám se na nehty, zkouším s kamarádkou účesy na ples a posílám přihlášky na výšky. Kromě toho všeho, máme ve škole na týden na Erasmu cizince z projektu Edison a tak den co den posloucháme nové informace o zemích, jako je Čína, Turecko, Kyrgystán a UkrajinaMaturitní ples si úžívám na sto procent a pak nastávají (zasloužené) jarňáky, které trávím spíše s povinnou četbou v ruce a vypracováváním maturitních otázek. Dokopávám se ke přečtení pár řádků Lakomé Barky a Fimfára a sahám také po Revizorovi. Jo a už vím, kdy mám praktickou (17.4.), slohovku z angličtiny (2.5.), didakťáky (3. a 4.5.) a ústní (od 22.5.).


Vstup do března nebyl moc hezký. Z matiky pětka, z němčiny pětka, z angličtiny dvě trojky... Už, ať je to šílenství za mnou, říkám si. Březen je pro mě totiž jakýmsi "květnem". Píšeme poslední čtvrtletky, známky se začínají uzavírat a já mám měsíc před koncem školního roku - no a hlavně měsíc před slohovkama z češtiny a praktickou. Čím víc ale ve škole opakujeme a dolaďujeme poslední výpadky a detaily, tím víc mi přijde, že nic neumím. A tak prostě jen cvičím, počítám týdny, otáčím stránky povinné četby a nejraději bych některé dny zastavila. Ale jedno pozitivum tady přece jen najdu - konečně je online sestřih z našeho maturiťáku a fakt se povedl!

Ihned prvního dubna zjišťuji, kolik lidí se vlastně hlásí na VŠ na můj obor. No, číslo čtyři sta devět mě nenadchlo, co si budeme povídat. Škoda, že to není Apríl. Začínám se tedy smiřovat s tím, že na Palackého má cesta nepovede. Z Ostravské dostávám dopis s pozvánkou na přijímačky a začínám se učit otázky do ekonomiky, protože nechci celý svaťák (i když ho máme několik týdnů) strávit v knížkách. Moje psychické já je poněkud v zadku (i když si to nechce přiznat). Přijde mi, že jsem neskutečně přibrala (na váze sice zatím jen kilo, ale na postavě snad dalších patnáct centimetrů) a trpím záchvatovitým přejídáním, kterého se ne a ne zbavit. Na slohovku z češtiny ale odcházím s úsměvem. Témata jsou poměrně super; ihned se pouštím do charakteristiky Lorda Voldemorta. A pokud mi ji Cermat nevezme, tak už se nikdy na Harryho Pottera nepodívám! Den před praktickou, kterou mám týden po slohovce, si ještě opakuji témata, která mi moc nejdou a modlím se, ať si na druhý den nevytáhnu Finanční analýzu. Večer si pak uklidňuji a třídím myšlenky Maminkou od Seiferta a připravená čelit druhé maturitní zkoušce lehám pod peřinu a pomaličku usínám. Nakonec to ale dopadá dobře, tahám si Bankovnictví a zkoušku si užívám. A to doslova.


Sbírám poslední síly, které mi ještě zbyly a snažím se naučit pár stránek ve skriptech z ekonomiky. Zopakovat si účetní operace, témata do angličtiny, číst povinnou četbu. Snažím se to nějak zvládnout, ale je to těžké, moc těžké. Na slohovku z angličtiny jdu ve slunečních brýlích, i když slunce zas tak moc nesvítí; odevzdávám ji mezi prvními. Napsat žádost o práci a e-mail byla pro mě hračka. Z didakťáku z češtiny se ke konci stala Sportka a z toho z angličtiny jsem měla docela dobrý pocit - ale jen do momentu, než se objevily výsledky. Co se týče ústních, udělala jsem si na každý den rozpis, kolik se toho budu učit, ale určitě vám je jasné, že to nedopadlo, a tak jsem se den před ústníma učila asi ještě třicet témat. V den přijímaček (15.5.) na Ostravskou univerzitu zjišťuji, že jsem zvládla oba didakťáky. Sice ten z angličtiny dopadl hrozně a zkazil mi pak konečnou známku, ale když nejde o život, nejde o nic. U ústních jsem nervózní z toho, co si vytáhnu za otázky a za knížku. Naštěstí mám docela dobrou ruku; tahám si Kytici, v ekonomice povídám o podnikání, v angličtině improvizuji u témata House and housework a v účetnictví se trápím nad rezervami. Všechno to dopadá dobře a já si kromě známek 1, 2, 1, 2, 1 (praktická) odnáším i pocit, že jsem něco dokázala, a že odměna za čtyři roky "dřiny" je tady - mám maturitu!

Dostávám se na vysokou do Ostravy, dělám přijímačky na výšku do Olomouce a chodím na brigádu. Taky máme vyřazování maturantů, dostáváme maturitní vysvědčení a mně pořád nedochází, že už to je celé za mnou, a že už si v září nesednu vedle Verči do čtvrté lavice u okna ve třídě 403. Jediné, co mi zbylo, je čip na klíčích (který jsem zapomněla odevzdat), červená složka s maturitním vysvědčením a vzpomínky - a ty mi nikdo prostě nevezme!


A teď mi už jen zbývá jen začít žít další kus života. 
Toho nového, těžšího a odvážnějšího. Teď už to totiž bude vše jen na mně.

Děkuji všem, kteří mi drželi u maturity palce a hlavně všem, kteří se mnou nejen tento, ale celé čtyři roky byli. ♥

S láskou,
Elis ♥

14 komentářů:

 1. To je nejlépe upracovaný článek z maturitního ročníku, který jsem kdy u někoho četla! Smekám, že si to takhle pravidelně sepisovala, budeš mít krásnou vzpomínku :) Gratuluji k maturitě a k úspěšným přijímačkám. Věř mi, že to tak hrozné není. Já se po maturitě odstěhovala a šla na vejšku. Teď s přítelem bydlíme přes rok a ukončila jsem prvák na vejšce a přijde mi, že se nic extra nezměnilo a to do toho ještě pracuji :) Všechno to zvládneš!

  TheWayByA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) Já uvidím, jak dopadly přijímačky v Olomouci, pak se plánujeme s přítelem taky sestěhovat a začneme žít už ten opravdový život:)

   Vymazat
 2. Já odmaturovala loni a pořád mi to přijde jako včera. Teď ukončuji první rok na vysoké škole a zítra budu bakalář, to je hrůza :D Ale krásně napsanej článek!

  Praguetales

  OdpovědětVymazat
 3. Jsi skvělá, že jsi to takhle skvěle zvládla:). Jinak tenhle článek je skvělý...je vidět, že sis s ním dala práci:).
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) Snažila jsem se a jsem ráda, že má tak hezkou odezvu :)

   Vymazat
 4. Skvelé zhrnutie! Gratulujem k úspešnému ukončeniu. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage
  VEĽKÁ GIVEAWAY

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně sepsaný článek a povedené fotky, Gratuluji! :)

  TheBlondieTale

  OdpovědětVymazat
 6. Ja ti želám aby sa ti vo všetkom darilo a aby ti všetko vyšlo tak ako má <3 Krásny článok...

  Klaudia Duranova / INSTAGRAM

  OdpovědětVymazat
 7. Wow, super článek! Nenapadlo by mě to si takhle sepisovat myšlenka již od začátku školního roku :) To první pololetí mi přišlo, že maturita je strašně daleko, ale uteklo to strašně rychle a najednou byl svatý týden, ústní a konec střední.
  V češtině jsem si vytáhla Máj, za což jsem byla mooc ráda a měla jsem díky tomu plný počet bodů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) Já si právě řekla, že to zkusím a ono to vyšlo :D Mně utekl u češtiny bod, prý kvůli toho, že jsem řekla bysme, místo bychom. Trošku mě to naštvalo, mohla jsem mít konečnou známku 1, ale když nejde o život, nejde o nic :)

   Vymazat

@elisminarova